Most élvezd ki az ízüket: akár el is tűnhetnek ezek az élelmiszerek a klímaváltozás miatt
Ha a problémákat nem sikerül orvosolni, tovább csökkenhetnek a termőterületek, ezzel a termények ára az egekbe szökhet. Melyek ezek? Lássuk!
Ha a problémákat nem sikerül orvosolni, tovább csökkenhetnek a termőterületek, ezzel a termények ára az egekbe szökhet. Melyek ezek? Lássuk!
Május közepén máris találkozhatunk görögdinnyével a hazai boltokban, de mivel még nincs itthon szezonja, egyelőre a jóval magasabb árú import terméket vihetjük haza.
A piacokon, út szélén már fel-felbukkannak a magyar termelők, jellemzően fóliasátras eprekkel, a szabadföldi szamócára viszont még várni kell.
A burgonya termőterülete tovább csökkent, a kereskedelmének pedig nem tesz jót a jelenleg érvényben lévő árszabályozás.
Jó termésben bízhatnak az idén a hazai almatermelők, a múlt évi súlyos aszálykárok után egyelőre úgy tűnik, hogy lesz mit betakarítani az ültetvényekről.
A gyümölcsösök és a szőlők hektáronkénti átlagára volt a legmagasabb, az erdők és fásított területek olcsóbbak, de jobban drágultak.
A tavalyi évhez képest 32 ezer hektárral lett nagyobb a mezőgazdasági terület nagysága. Az elmúlt tíz évben a szántó, a szőlő és a gyümölcsös művelési ágakhoz tartozó területekben komolyabb csökkenést lehetett megfigyelni, míg a gyepek aránya viszonylag állandónak volt mondható.
Tíz éve még 500-600 ezer tonnás termésekről beszéltünk hazánkban, de az utóbbi három év már 300 ezer tonnát sem hozott. Az idei eredmény várhatóan ezt is alulmúlja.
A karfiol és brokkoli termőterületei évek óta lefelé tartó trendet követnek. A területi visszaesés ezen kultúrák esetében meglátszik a terméseredményekben is, a karfiolé és a brokkolié 40%-kal volt kevesebb, mint a tízéves átlag.
Évek óta csökken a fokhagyma termőterülete Magyarországon, az import pedig növekszik.
Tovább emelkedett a termőföldek és a szántóföldek ára: a legtöbb régióban megközelítette, míg Közép-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon meg is haladta a 2 millió forintot.
Cikkünkben most annak jártunk utána, mire számítanak a szakemberek, illetve mit mutatnak ennek fejében az árak, mennyiért vásárolhatunk karfiolt, brokkolit a téli hónapokban.
A hazai termés júliusig kitart.
Az idén is folytatódik a zöldségek termőterületének csökkenése.