"Fontosnak tartom, hogy a női szakemberek, vezetők szerepe tovább erősödjön az európai és a magyar gazdasági szférában" - vallja Bánhegyi Zsófia, a Marketing Szövetség alelnöke.

A magyar építőipari vállalkozások aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a keleti befektetők által megvalósított nagyberuházások során háttérbe szorulnak, mivel ezek a cégek saját alvállalkozókat, munkaerőt és anyagokat hoznak, miközben a hazai kormányzati beruházások csökkenése miatt kevesebb megrendelés áll rendelkezésre.
A magyar építőipari vállalkozások aggodalmukat fejezték ki a keleti befektetések miatt, mivel úgy érzik, nem tudnak versenyre kelni a nagy léptékű építkezéseken. Ez különösen akkor vált problémává, amikor a kormányzati beruházások felfüggesztésre kerültek. A török, koreai és kínai befektetők saját fő- és alvállalkozókat, munkaerőt és alapanyagokat hoznak, ami hátrányba sodorja a helyi vállalkozásokat. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke, Koji László a 24.hu-nak azt mondta: ez piacvédelmi intézkedéseket igényelne.
Az akkumulátoripari beruházások jelentős része keletről érkezik, példaként a CATL 7 milliárd eurós projektje említhető, valamint a Samsung és az SK On befektetései is jelentős összegekről szólnak. A kormány ezekben látja a gazdasági növekedés motorját. A BYD például Szegeden terjeszkedik, 4 millió tonna alapanyagot szállítva Kínából.
A helyzet tovább bonyolódik azáltal, hogy a hazai építőipar nem részesül ezen konjunktúrából. Koji László szerint egy ázsiai projekt befejezésekor a beruházás értékének 80%-a külföldre távozik. A hazai cégek versenyhelyzetét rontja az is, hogy a távol-keleti munkavállalók hajlandóak hosszabb órákat dolgozni alacsonyabb bérekért és kevesebb jogvédelem mellett. A szakember szerint a helyzet súlyosságát tovább növeli az építőipar visszaesése Magyarországon. Az állami megrendelések csökkenése és a költségvetés hiányának hatása miatt sok beruházást elhalasztottak vagy lelassultak.
Az ÉVOSZ javaslata szerint megoldást jelenthetne német példát követve bizonyos korlátok bevezetése: például a bértarifák alkalmazása és az árverseny korlátozása. Emellett sürgetik az illetékes minisztériumoknál egy olyan rendszer kidolgozását, amely előírná a magyar beszállítói arányt bizonyos projekteknél. A hazai beszállítók nehézségeit jól mutatja egy betonacélgyártó cég vezetőjének tapasztalata is, akinek cége kedvezőtlen szerződési feltételek miatt szakított meg egy projektet egy kínai társasággal. Ezenfelül hitelbiztosítókkal kapcsolatos problémák is nehezítik a helyzetüket.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Frissítés!
Cikkünk megjelenése után az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünknek HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség. A Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója által jeyzett kommentár szerint "a kínai CATL debreceni üzemének építése kapcsán az eddig tendereztetett munkálatokból 70 százaléknyit vittek el magyar vállalatok. Az ugyanabban az ipari parkban épülő, szintén kínai Semcorp esetében ez az érték 90 százalék. A koreai SK iváncsai üzemét 70 százalékban magyar cégek építették. A kínai CPMC makói üzeménél az eddig kiírt munkákat teljes mértékben magyar cég nyerte meg." Joó István kiemelte: „A valóság tehát az, hogy a magyar cégek, ezáltal pedig a költségvetés is jelentős bevételekhez jut már a beruházások kivitelezése során is.”

Ennyi osztalékot fizet 2025-ben az OTP, MOL, Richter, Magyar Telekom: itt vannak a hivatalos dátumok
Az idei tavasz is elhozta a magyar tőzsdei nagyágyúk osztalékbejelentéseit: mutatjuk a számokat.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


