Iránykereséssel indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) szerdán az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint, de később nem zárható ki az index további visszaesése.

Ezt kevesen tudják a saját megtakarításairól: nagyon sok pénzük elúszhat, ha erre most nem figyelnek
A hagyományos 60/40-es befektetési stratégia, amely 60% részvényt és 40% kötvényt tartalmaz, az elmúlt időszakban nem működött a megszokott módon, mivel mind a részvény-, mind a kötvénypiacok egyidejűleg estek - írja elemzésében a Business Insider.
Február elején a részvénypiacok esésével egy időben a befektetők még megkönnyebbülhettek, hiszen a kötvények biztonságos menedékként működtek. A recessziós félelmek miatt a 10 éves amerikai államkötvények hozama január közepétől április elejéig 4,8%-ról 4% alá csökkent, ami a kötvényárak emelkedését jelentette. A diverzifikáció ekkor még a várakozásoknak megfelelően működött.
A helyzet azonban április 2-án, a Fehér Ház vámtarifa-bejelentése után megváltozott. A részvények tovább zuhantak, de Trump javaslatai a kötvénybefektetőket is megijesztették, akik elkezdték eladni állampapírjaikat, ami a hozamok emelkedéséhez vezetett. Ez arra késztette Trumpot, hogy átmenetileg felfüggessze a legtöbb országra vonatkozó "kölcsönös" vámterveit, mondván: Azóta a hozamok 4,49%-ig emelkedtek, míg az S&P 500 akár 12%-kal is esett. Így a 60/40-es portfólió mindkét komponense veszteséget mutat - írják.
A hozamemelkedésnek több oka is lehet. John Pease, a GMO vagyonkezelő cég eszközallokációs csapatának tagja szerint az egyik ok, hogy a külföldi befektetők elveszítik bizalmukat az USA-ban. "Úgy tűnik, különösen a külföldiek újraértékelik, mennyi amerikai kitettséget szeretnének, és átcsoportosítják pénzük egy részét külföldi eszközökbe" – mondta Pease.
Lance Roberts, az RIA Advisors vezető stratégája szerint egy másik ok, hogy egy fedezeti alap tőkeáttételes stratégiája összeomlott, ami államkötvény-eladásokhoz vezetett. Lawrence Gillum, az LPL Financial vezető kötvénystratégája pedig az inflációs félelmeket emelte ki: a vámok valószínűleg áremelkedést okoznak, ami miatt a befektetők magasabb hozamokat követelnek.
Lauren Goodwin, a New York Life Investments közgazdásza és vezető piaci stratégája szerint ez a helyzet akadályozza a 60/40-es stratégia jövőbeli sikerét. "A 60/40-es portfóliót alacsony inflációs időszakokra tervezték. Nem fog működni" – írta keddi ügyféljegyzetében.
Nem világos, meddig marad hatástalan a 60/40-es stratégia. Roberts szerint hosszú távú befektetők számára továbbra is életképes megoldás. "A 60/40-es allokáció messze felülmúlta az S&P 500-ba történő teljes befektetést az elmúlt 130 évben" – mondta. A rövidebb időtávra tervező befektetőknek azonban érdemes átgondolniuk portfóliójuk összetételét, véli Eric Markowitz, a Nightview Capital ügyvezető partnere. "Erős érvek szólnak amellett, hogy az infláció erodálhatja a kötvényhozamokat. Ha 3-4%-os hozamot kap egy kötvényen, de magas az infláció, akkor máshol kell növekedést találnia" – magyarázta.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Más hagyományos befektetési stratégiák is megkérdőjeleződhetnek – például az, hogy az USA a legjobb hely a hozamok megtalálására. Pease megjegyezte, hogy az európai és japán kötvények nem estek olyan mértékben, mint az amerikaiak.
Az a feltételezés sem magától értetődő már, hogy a Fed kamatcsökkentéssel avatkozhat be, ha a gazdaság lassul. A vámok áremelkedést okozhatnak, ezért a jegybank vonakodik további ösztönzést adni a gazdaságnak. Jerome Powell Fed-elnök szerdai beszédében elismerte ezt a dilemmát.
Goodwin szerint ebben a környezetben az inflációérzékeny eszközök jó fogadások. "Kedveljük az aranyat, az ipari fémeket és a reáleszközöket inflációtudatos portfólió-kiegészítőként" – írta. Pease a japán kisvállalati értékrészvényeket találja különösen vonzónak, míg Markowitz a magas minőségű részvényekre összpontosítana.
Markowitz hozzátette, hogy a befektetőknek nem kell feltétlenül változtatniuk stratégiájukon, különösen mivel a piaci kilátások gyorsan változhatnak. "Nem azt javaslom, hogy az emberek feltétlenül tegyenek valamit. Holnapra teljesen más beszélgetést folytathatunk" – zárta gondolatait.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


