Pénzcentrum • 2025. május 15. 10:18
Tartósan 400 forint felett marad az euró árfolyama az idén, és várhatóan a jegybank sem nyúl hozzá az alapkamathoz a szűk mozgástér miatt - ez hangzott el a CIB Bank elemzői sajtóeseményén csütörtökön délelőtt, melyen a Pénzcentrum is részt vett. Elmondták azt is, hogy a nemzetközi gazdaság jelenleg talán legnagyobb gyengesége az, hogy teljes tervezhetetlenségben él és létezik.
Elkerülheti idén a magyar gazdaság a recessziót, de a növekedési ütem várhatóan nem lesz akkora, mint azt a kormány szeretné - ez a vélekedése a CIB Bank makrogazdasági elemzőinek, és ezeket a sajtóval is megosztották ma délelőtt.
Mint elmondták: arra is számítanak, hogy a forint euróval szembeni árfolyama tartósan a 400-as szint felett marad. Ennek (egyik) oka, hogy a Donald Trump által belengetett vámok és egyéb intézkedések igen törékeny környezetet teremtettek a nemzetközi gazdaságban. Emellett a jegybank mozgástere is szűk marad, ezért várható az is, hogy nem nyúlnak hozzá az alapkamathoz.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője úgy fogalmazott, hogy az előrejelzéseket rengetegszer kellett már eddig is módosítani mind a magyar, mint a nemzetközi gazdaságot érintően.
A legnagyobb veszély továbbra is a tervezhetőség teljes hiánya. Most ugyan az Egyesült Államok és Kína kötött egy jónak tűnő megállapodást, csakhogy egy véglegesnek tekinthető forgatókönyvre lenne szükség. Ha ez meglenne, akkor azzal a gazdaság szereplői biztosan együtt tudnának élni, de a kulcs valóban a tervezhetőség
- fogalmazott a bank vezető elemzője.
A hazai növekedési kilátásokat is egyre lejjebb kellett korrigálni, jelenleg a CIB Bank elemzői úgy gondolják, hogy 1 százaléknál nagyobb éves GDP növekedésnél feljebb nem igazán teljesülhet. Erre is vonatkozik a törékeny nemzetközi környezet számos hatása. De vannak hazai visszahúzói is: iszonyatos nyomás alatt van az ipari szegmens, és a beruházások visszaesések is komolyan lehúzzák a növekedés lehetőségét.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Trippon Mariann szerint a kereskedelempolitikai feszültségek direkt és indirekt csatornákon keresztül rontják a hazai gazdaság külső keresleti környezetét, ami negatívan érinti az ipari és exportteljesítményt. A kis súlyú mezőgazdaság és építőipar nem lesz képes érdemi növekedési hozzájárulásra, így termelési oldalon ebben az évben is a szolgáltatások jelentik az egyetlen motort. A GDP felhasználási oldalán a lakossági fogyasztás jelenti a biztos pontot, a beruházások idén is visszaeshetnek, és a nettó export sem lesz képes nagy mértékű növekedési hozzájárulásra.
A beruházási volumen idén 2 százalékot közelítő mértékben zsugorodhat. A már korábban is jelen lévő okok mellett (gyenge kereslet, korábbi költségsokkok hatása, EU-források és költségvetési mozgástér hiánya) az amerikai adminisztráció kereskedelempolitikai lépései által okozott extrém bizonytalanság egyébként tervezett beruházások elhalasztását, felfüggesztését, törlését eredményezheti. A stabil munkaerőpiac, a reálkeresetek folytatódó emelkedése, a háztartások erős mérlegpozíciója és a választások előtti költségvetési intézkedések viszont támaszt nyújtanak a lakossági fogyasztásnak, amely 2025-ben reálértelemben 3,7 százalékkal nőhet.
Az inflációról azt mondták a CIB elemzői, hogy az inflációval kapcsolatban is többször kellett korrigálni. A legjobb hír az, hogy az energiahordozók ára folyamatosan csökken, ennek lehet egy dezinflációs hatása. A belső hatások között viszont szerepelnek az árrésstop hatásai. Az elemzők most úgy vélik, hogy
a havi inflációs értékek az év hátralévő részében a négy százalék körül fognak ingadozni.