Bár az időjárás változékony, a tavasz visszavonhatatlan jeleként megjelentek a foltos szalamandrák a Soproni-hegységben. Tudtátok, hogy a régi időkben számos babona kötődött a szalamandrákhoz?!

Döbbenetes felfedezést tettek a kecskeméti régészek a bugaci gyermekmészárlás kapcsán: újabb tinédzserek csontvázaira bukkantak az Árpád-kori Pétermonostorának területén, akiknek testét a tatárok kötözve dobták az árokba. A leletek nemcsak a mészárlás borzalmairól, de a magyarok hosszan tartó ellenállásáról is árulkodnak, és átírhatják, amit eddig a tatárjárásról hittünk.
Újabb megrázó bizonyítékai kerültek elő a tatárjárás kegyetlenségeinek: a Kecskeméti Katona József Múzeum régészei három újabb, tinédzserkorú gyerek földi maradványait tárták fel a bugaci monostornál. A gyerekeket – mint azt a csontokon is látni – összekötözött kézzel, felhúzott lábakkal dobták az árokba. Nem temették, elkaparták őket. Így számoltak le a mongolok azokkal, akik nem jelentettek veszélyt. Vagy épp azokkal, akik a legnagyobb veszélyt jelentették: a jövővel - számolt be róla a Hiros.hu.
„Az összekötözött kéz és felhúzott láb egyértelműen mutatja, hogy csak így, hanyagul betolták ebbe a fülkébe a gyereket. A fertőzés elkerülése érdekében tehették ezt a mongolok” – mutatta meg a kegyetlenség nyomait stábunknak Dr. Rosta Szabolcs a helyszínen. A most megtalált áldozatok 14 és 18 év közöttiek lehettek, és nem egyedül hevertek a föld alatt: már biztos, hogy még legalább két hasonló vájat rejti újabb gyerekek maradványait. A leletek tanúsága szerint a férfiak a harcmezőn estek el, Bugac környékén inkább nőket és gyermekeket gyilkoltak le, kivégezték őket, egymás mellé guggoltatták, majd sorra megölték őket. Mindezt az egykori Pétermonostora területén, az Árpád-kor egyik jelentős, központi településén.
A régészeti feltárás során most először sikerült azonosítani egy konkrét mongol hadtest hosszabb itt-tartózkodását. 1241 telét bizonyíthatóan ezen a vidéken töltötték, a megszállt falvak és a kolostor infrastruktúráját használták. Az árkokban megtalált állatcsont-szőnyeg – több ezer elfogyasztott házi- és vadállat maradványa – világos bizonyítéka annak, hogy egy sereg élt itt, ideiglenesen berendezkedve. Ez pedig csak egy dolgot jelenthet: tartottak attól, hogy a magyar ellenállás visszaveszi, amit elvettek.
A Bugac melletti monostor eddig is újraírta a tatárjárásról alkotott történelmi képet. A 2010 óta folyó kutatások során már 25, nem természetes testhelyzetben talált nő és gyermek csontváza került elő – sokszor egyértelmű kivégzések nyomaival. A lelőhely jelentőségét nem csak az áldozatok száma mutatja: több mint tízezer fémtárgy is előkerült, ami alátámasztja, hogy itt egy tehetős, élénk kereskedelmi központ állt. Olyan gazdagság nyomai ezek, amelyek kiemelik Bugacot a többi ismert Árpád-kori kolostor közül. És még csak a jéghegy csúcsát látjuk: a körülbelül 500 méter hosszú árokrendszerből mindössze 60-80 métert tártak fel eddig.

Drága a bolti saláta? Fillérekből termesztheted, még kert sem kell hozzá - a sztárkertész tippjeivel
Sokan még mindig savanyúságként gondolnak csak a salátára, holott ez a sokoldalú levélzöldség jóval többet tud: friss, színes, ízes és akár főszereplője is lehet egy-egy...
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


