Június elejétől szigorúbb szabályok vonatkoznak bizonyos gázpalackok autógáz-kutakon történő töltésére.

Görögországban nyaralnál? Ezt jó tudni: megszólaltak a magyar utazási irodák Santorini tragédiájáról
A görögországi Szantorini szigeténél február 1-je óta folyamatos földrengések rázzák meg a térséget, amelyek egyes esetekben az 5,3-as erősséget is elérték. A hatóságok szükségállapotot hirdettek, és figyelmeztetnek, hogy a szeizmikus aktivitás akár hetekig is folytatódhat. A turistaszezon ugyan még csak hónapok múlva kezdődik, de megkérdeztük a Magyar Utazási Irodák Szövetségét, mire számíthatnak a magyar utazók jelen állás szerint, és mire készüljön, akinek már van foglalása. Bakó Balázs, a szövetség szóvivője azt mondta, az irodák által szervezett utazási csomagok esetében a részvételi díj egyetlen esetben jár vissza az utazóknak.
Február 1-je óta több ezer földrengést regisztráltak Szantorini közelében az Égei-tengeren, amelyek erőssége elérte az 5,3-as magnitudót is. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a hatóságok legalább egy hónapra szükségállapotot hirdettek ki a szigeten. A tudósok szerint a térségben tapasztalható fokozott szeizmikus aktivitás - amelyet még Athénban is éreztek - példátlan még egy olyan rengésveszélyes országban is, mint Görögország. A szakértők úgy vélik, hogy a rengések nem a vulkánhoz kapcsolódnak, hanem a környező területen lévő tenger alatti törésvonalakból erednek. Figyelmeztetnek arra is, hogy a földrengések akár hetekig is eltarthatnak, és nem zárják ki egy nagyobb rengés lehetőségét sem.
Ez azért problémás, mert Santorini az egyik legnépszerűbb úti cél a világon: a görög sziget híres ikonikus, fehérre meszelt házairól, kék kupolás templomairól, lenyűgöző naplementéiről és vulkanikus tájáról. Santorini gazdasága nagyrészt a turizmusra épül, és a helyi lakosság jelentős része ebből él. A sziget alig 15 ezer állandó lakosának nagy része valamilyen formában kapcsolatban áll a turistákkal, akik ilyen körülmányek között kétszer is meggondolják, hogy elutazzanak-e.
Ezt feltétlenül tudniuk kell a magyar utazóknak
A magyarok körében is kedvelt szigetre közvetlen charterjárat nincs, Bakó Balázs, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének szóvivője az alábbi tájékoztatást adta a Pénzcentrumnak:
Santorinin most hűvös van, a szezon még csak hónapok múlva kezdődik. A hazai utazási irodák charter repülőjáratokat nem indítanak Santorinire; esetenként egyéni utazásokat vagy fakultatív programokat szerveznek.
A már esetlegesen befizetett részvételi díjjal kapcsolatban elmondta:
Az utazási irodák által szervezett utazási csomagok esetében a részvételi díj abban az esetben jár vissza az utazóknak, amennyiben a célországot, területet a Konzuli Szolgálat I., utazásra nem javasolt ország és térség kategóriába sorolja.
Ezzel együtt mint megtudtuk, amennyiben hazai utazási irodánál foglalt valaki utazást a térségbe, az érintett utazási irodák minden tőlük telhetőt megtesznek az utazók biztonsága érdekében. Ugyanakkor általánosságban javasolják, hogy amennyiben valaki külföldre utazik, regisztráljon a Konzuli Szolgálat honlapján. Alternatívaként más görög szigetek remek nyaralóhelyszínek A MUISZ szóvívóje szerint.
Mi a helyzet most Santorini szigetén?
Ezúton hívjuk fel a magyar állampolgárok figyelmét, hogy az utóbbi napokban észlelhető földrengések és fölcsuszamlások (ld. lenti hírek) miatt Szantorini önkormányzata rendkívüli állapotot hirdetett a sziget területén a február 1-március 1. közötti időszakra. Fentiekre tekintettel NEM javasoljuk magyar állampolgároknak, hogy a szigetre utazzanak
- áll a Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Szolgálatának oldalán a figyelmeztetés,
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
tehát a térséget a legveszélyesebb, piros-kategóriába sorolták, azaz ilyenkor Bakó Balázs szavai szerint már visszafizetik az irodák a pénzt az utazóknak.
Közben február 12-én Szantorinihez hasonlóan Amorgosz szigetén is vészhelyzetet hirdetett az önkormányzat, amely lehetővé teszi a helyzet hatékonyabb kezelését. A vészhelyzet egyelőre egy hónapig, március 12-ig tart. Fentiekre tekintettel NEM javasolják magyar állampolgároknak, hogy a szigetre utazzanak.
A Konzuli Szolgálata felhívja a magyar állampolgárok figyelmét, hogy az utóbbi napokban egyre több a földrengés Szantorini és a Kiklád-szigetcsoport körül (Thira és Amorgos között), a rengések mértéke és intenzitása nő, volt már Richter skála szerinti 4-es feletti is.
A görög hatóságok ezért javasolják, hogy a szigeten tartózkodók kerüljék a zárt helyeken való tömeges gyülekezést, rendezvényeket, illetve a sziget két kikötőjét (Ammoudi és Fira). Az illetékes hatóságok teljes készültségben vannak a Kükládok és különösen a Szantorini melletti területen tapasztalható intenzív szeizmikus tevékenység miatt.
A február elsején Szantorinire vonatkozóan hozott sürgősségi intézkedéseket, az iskolák bezárását és a rendezvények törlését a görög hatóságok kiterjesztették az adott terület más szigeteire is: Anafi, Iosz és Amorgosz szigetekre, illetve további tanácsokat adtak ki a polgároknak:
- kerüljék az elhagyott épületek megközelítését
- ne tartózkodjanak a kikötőkben
- az épületekben távolítsák el a sérülékeny nem szerkezeti elemeket
- ürítsék ki az uszómedencéket, mert rengés esetén a víz mozgása kárt okozhat az épület szerkezetében,
- összeomlást okozhat (Szantorinin szinte minden szálloda rendelkezik medencével)
- erős földrengés esetén evakuálni kell a part menti területeket
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


