Pénzcentrum • 2025. február 20. 18:09
Az elmúlt évszázad során csak a gleccserek olvadása közel 2 centiméteres tengerszint-emelkedést okozott - derül ki egy több évtizedes kutatásból. A tanulmány rávilágít a klímaváltozás súlyos következményeire és a gleccserek pusztulásának gyorsuló ütemére - jelentette a The Guardian.
Az Edinburgh-i és a Zürichi Egyetem kutatói által vezetett vizsgálat szerint 2000 és 2023 között a világ gleccserei összesen 6,542 milliárd tonna jeget veszítettek el, ami 18 milliméteres globális tengerszint-emelkedést eredményezett.
A gleccserek évente átlagosan 273 milliárd tonna jeget veszítettek, ami megfelel a teljes globális népesség 30 éves vízfogyasztásának. A század eleje óta a gleccserek teljes térfogatuk körülbelül 5%-át veszítették el, bár a veszteségek régiónként jelentősen eltértek: míg az antarktiszi és szubantarktiszi szigetek térfogatuk 2%-át veszítették el, Közép-Európa gleccsereinek 39%-a tűnt el.
A kutatás során megdöbbentő különbséget találtak az egyes évtizedekben elvesztett jég mennyiségében: 2012 és 2023 között 36%-kal több jég olvadt el, mint az azt megelőző évtizedben. Ez egyértelműen jelzi, hogy a gleccserolvadás üteme gyorsul.
A gleccserek olvadása nemcsak a tengerszint emelkedése miatt jelent problémát. Körülbelül 2 milliárd ember függ a gleccserek olvadékvizétől, és ezek fontos szerepet játszanak az energiatermelésben is. Izlandon például a villamos energia 70%-át vízerőművek termelik, amelyek működése a gleccserek olvadékvizére támaszkodik.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Nature folyóiratban megjelent kutatás a Glacier Mass Balance Intercomparison Exercise (Glambie) projekt része, amely terepen végzett méréseket és műholdas megfigyeléseket egyaránt felhasznál. A gleccserek olvadása az óceánok felmelegedése után a második legnagyobb tényező, amely a globális tengerszint-emelkedéshez hozzájárul.
A szakértők szerint a kutatás eredményei aggodalomra adnak okot, mivel további gleccserpusztulást vetítenek előre. A gleccserek állapota egyfajta bioindikátorként szolgál a klímaváltozás mértékének meghatározásában, és aktivitásuk nyomon követése segíthet az éghajlatváltozás elleni intézkedések hatékonyságának mérésében.