17 °C Budapest
Közelkép női kezek metszése hazai áfonya bokor régi ágak szabadban tavasszal.

Horror az ára, így metszd az áfonyát, hogy idén bőséges legyen a termés: 4+1 trükk a sztárkertésztől

2025. március 12. 14:15

Az áfonya rendkívül sokoldalú dísz- és haszonnövény, mégis viszonylag ritkán találkozhatunk vele a hazai kertekben. Ennek egyik fő oka, hogy a cserje különleges igényeket támaszt, főként a talaj tekintetében. Az áfonya termesztése gondos odafigyelést igényel, és az egyik legfontosabb ápolási feladat a rendszeres metszés. Mindez azonban megéri a fáradozást, hiszen a szupermarketekben a fagyasztott áfonya kilója már 2000 forint felett mozog. Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertészmérnök segítségével most lépésről lépésre mutatjuk be az áfonya metszésének fortélyait!

A tavaszi metszés elsődleges célja az egészséges növekedés elősegítése és a terméshozam növelése, de erről nemrégiben, a cseresznyefa és a kajszibarack metszésének trükkjeit sorolva írt már a HelloVidék. Az áfonya metszése is fontos szerepet játszik a növény egészsége, terméshozama és hosszú élettartama szempontjából. A megfelelő metszés ugyanis biztosítja a növény számára a megfelelő légáramlást és a fényhez való hozzáférést, valamint segít megelőzni a betegségeket és a kártevők megjelenését.

"Az áfonya termesztése évről évre változó metszési igényeket támaszt, mivel a fiatal és az idős tőkéket eltérő módon kell metszeni. Az áfonya minden évben új hajtásokat hoz, de a régi, elöregedett ágak csökkenthetik a termést, és akadályozhatják az új hajtások növekedését. A megfelelő metszés hozzájárul a növény egészségének megőrzéséhez és a bőséges terméshozam biztosításához" - közölte a HelloVidékkel Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertészmérnök. Aki még hozzátette, a metszés kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy a növények erősebbek és produktívabbak legyenek, valamint hogy az áfonya bokrának alakja optimális maradjon a terméshozam szempontjából.

Az áfonya metszésének célja

  • Régi ágak eltávolítása: Az idős, elöregedett ágak eltávolítása segíti a növény megújulását, mivel az új hajtások jobban fejlődnek. Az áfonya termőhajtásai a fiatal ágakon keletkeznek, ezért a régi ágak eltávolítása elősegíti az új hajtások növekedését.
  • Egészségmegőrzés: A beteg, sérült vagy elhalt ágak eltávolítása megelőzi a kártevők és betegségek elterjedését. Az áfonya bokrok ritkításával biztosítható, hogy minden hajtás megfelelő napfényhez és légáramláshoz jusson.
  • Formázás: A metszés segít a növény formázásában, így az könnyebben kezelhetővé válik, és a termés egyenletesebb lesz. A megfelelően formázott bokrok nemcsak esztétikailag előnyösek, hanem a betakarítást is megkönnyítik.
  • Terméshozam növelése: A megfelelő metszés elősegíti a nagyobb terméshozamot, mivel a bogyók a fiatal hajtásokon fejlődnek. Az idősebb ágak eltávolításával és a nem kívánt hajtások visszavágásával a növény hatékonyabban hasznosíthatja az erőforrásokat.

A metszés időzítése

Az áfonya metszését általában tavasszal, a fagyok elmúltával végzik, amikor a növények ébredezni kezdenek. A legjobb időszak a metszésre a tél vége vagy kora tavasz, még mielőtt az új hajtások megjelennek. Ez az időszak azért ideális, mert ilyenkor a növények még nem növekednek intenzíven, így a metszés nem okoz számukra jelentős stresszt. A metszést nem ajánlott esős időszakra tervezni, mivel a nedves környezet kedvez a gombás fertőzések kialakulásának. A legjobb, ha a metszést száraz, napos időben végezzük.

Az áfonya metszési technikája

  • A növény formázása: El kell távolítani a sérült, beteg vagy elhalt ágakat, hogy biztosítsuk a bokor egészségét és eltávolítsuk azokat a részeket, amelyek nem hoznak termést.
  • A fiatal hajtások serkentése: Az új hajtások különösen fontosak, mert ezek biztosítják a legjobb termést. A régi és gyenge ágakat el kell távolítani, hogy teret adjanak az új növekedésnek.
  • A bokor ritkítása: A túl sűrű bokrokban a levegő és a fény nem jut megfelelően a növényhez, ami csökkentheti a terméshozamot. A metszés során ritkítani kell a bokrot, hogy minden hajtás megfelelő fényt és légáramlást kapjon. Ez segít megelőzni a betegségeket is.
  • A termőhajtások szabályozása: A fiatal hajtások közül az erőteljesebbeket kell megtartani, míg az idősebbeket el kell távolítani, mert ezek már kevesebb gyümölcsöt hoznak.

Fiatal áfonyatőke metszése

Ahogy Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertészmérnök a Hellovidéknek elmondta, a fiatal áfonyatőkéket a telepítés után 1-2 évvel kell elkezdeni metszeni. Ennek célja a megfelelő forma kialakítása és az erős gyökérzet fejlődésének elősegítése. Ilyenkor az erősebb hajtásokat kell meghagyni, míg az oldalhajtásokat vissza kell vágni, hogy a tőke központi része erőteljesebben növekedjen.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Idős áfonyatőke metszése és a metszés utáni teendők

Az idős áfonyatőkéknél a metszés célja a terméshozam növelése és az elöregedett ágak eltávolítása. A metszés során el kell távolítani a régi, elhalt vagy sérült hajtásokat, miközben előtérbe kell helyezni az új hajtásokat. A rendszeres metszés segít megőrizni az idős növények termékenységét és egészségét.

A metszés után érdemes ellenőrizni a növények fejlődését. A metszés hatására a fiatal hajtások gyorsabban fejlődnek, és hamarosan új bogyók jelennek meg rajtuk. Fontos, hogy a növényeket rendszeresen öntözzük, különösen száraz időszakokban, valamint szükség esetén tápanyagokkal támogassuk őket.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. május 24. szombat
Eszter, Eliza
21. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
OSZAR »