37 °C Budapest
Candid smiling gardener takes care of the plants and flowers in the flowerbed while working in the domestic garden.

Riadót fújt a hazai sztárkertész: 10 végzetes hiba, amivel kinyírhatod a hőségben a kerted

2025. július 1. 19:01

Nyaralóknak öröm, kertészeknek rémálom – visszatér a héten a perzselő hőség! Az előrejelzések szerint napokon át extrém forróságra számíthatunk, 35 °C fölötti nappali csúcshőmérsékletekkel. Ez nemcsak minket, hanem a kertünket is próbára teszi: a veteményesek, gyepes területek és dísznövények különösen érzékenyen reagálnak az ilyen szélsőséges melegre. De vajon hogyan óvhatjuk meg növényeinket a perzselő napsütés és a kiszáradás ellen? - erről is kérdeztük Kósa Dániel kertészmérnököt.

A klímaváltozás hatására hazánkban is egyre hosszabb, forróbb és szárazabb nyári időszakokra kell felkészülni. A kertészkedők számára is új kihívásokat jelent ez: a növényeket nemcsak a vízhiány, hanem az extrém hőterhelés is sújtja. „Hőstressz hatására a fejlődés lelassul vagy teljesen megáll, csökken a terméshozam, fokozódik a párolgás, kiszárad a talaj, romlik a talajszerkezet és legyengül a talajélet. Mindezek következtében a növények fogékonyabbá válnak a betegségekre és kártevőkre” – közölte a HelloVidékkel Kósa Dániel, aki azt is elárulta, mire figyeljünk kánikula idején.

"A nyári hőség nemcsak a veteményeseket, hanem a díszkerteket is megviseli. A kánikula hatására a dísznövények levelei megperzselődnek, a virágzás elmaradhat, a gyep kiég, a cserjék és fák korábban hullatják lombjukat. A túlzott hőterhelés esztétikai értékcsökkenéshez vezet: a kert látványát hervadó, sárguló növényzet és kiszáradt gyep uralja. Szerencsére azonban léteznek hatékony módszerek a mikroklíma javítására, a párolgási veszteségek mérséklésére és a növényállomány védelmére. A cél egy ellenállóbb, fenntarthatóbb kert kialakítása, amely a klímaváltozás kihívásai közepette is képes egészséges növényállományt és jó termést biztosítani." - mondta el beszélgetésünk elején Kósa Dániel kertészmérnök. 

Lássuk, mit okoz a hőstressz a növényekben!

A legtöbb kerti zöldség ideális növekedési hőmérséklete 20–28 °C között van. Amikor azonban a hőmérséklet tartósan 30 °C fölé emelkedik – különösen 35 °C felett –, a növények stresszállapotba kerülnek. Ennek jelei változatosak lehetnek. Gyakori a lombperzselés, amikor a levelek megégnek, elsárgulnak, végül elszáradnak. Hőhatásra – például paradicsomnál vagy paprikánál – előfordulhat, hogy a virágok sterilizálódnak, és a növény elrúgja őket, így termés sem képződik. A nagy meleg hatására a vízleadás mértéke meghaladhatja a vízfelvételt, ami gyors hervadást okozhat. Emellett a sztómák bezáródása miatt csökken a szén-dioxid felvétele, így a fotoszintézis is visszaesik. Végül a fejlődés is lelassulhat vagy teljesen leáll, ami kisebb és kevesebb termést eredményez.

A nyári napfény hatására a csupasz talajfelszín akár 50–60 °C-ra is felhevülhet, ami túlterheli a gyökérzónát és gyengíti a talaj biológiai aktivitását. A mikroorganizmusok, gombák és giliszták nehezebben élnek meg ebben a környezetben, a humuszképződés lassul, a talajszerkezet romlik. Ahogy Kósa Dániel elmondta, egy forró nyári napon 1 m² talajfelületről akár 5–8 liter víz is elpárologhat. Ezért a rendszeres öntözés kulcsfontosságú – de csak akkor hatékony, ha a vízveszteséget mulcsozással és mikroklíma-javítással is csökkentjük.

10+1 végzetes hiba, amit sok hobbikertész elkövet hőség idején 

De vajon hogyan óvhatjuk meg növényeinket a perzselő napsütés és a kiszáradás ellen? Tényleg, mivel árthatunk a legtöbbet a kertünknek, és mit tehetünk, hogy növényeink túléljék az extrém hőséget?

1. Nincs megfelelő talajtakarás

A mulcsozás nagyon hatékony módszer a párolgás csökkentésére és a talaj hűvösen tartására. A kéregmulcs, aprított gally vagy akár díszkavics alkalmazása nemcsak a vízveszteséget mérsékli, hanem esztétikailag is szépíti a kertet. A mulcsréteg vastagsága legalább 5–7 centiméter legyen a megfelelő hatás érdekében. A takarás hűvösen tartja a talajt, serkenti a talajéletet és gátolja a gyomokat. Alkalmas takaróanyagok:

  • Szalma – jól szigetel, de figyelni kell a csigákra.
  • Előszárított fűnyesedék – nitrogénben gazdag, de gyorsan lebomlik.
  • Fakéreg, lomb, komposzt – hosszú távra ideálisak.
  • Geotextília, fekete fólia – melegigényes növényekhez (paprika, padlizsán), bár csökkentik a talaj légzését.

A takarás 5–15 °C-kal is csökkentheti a talajhőmérsékletet, és hosszabban tartja meg a nedvességet.

2. Túl erős a hősugárzás

Az árnyékolás történhet természetes (növényes) vagy mesterséges módon:

  • Kétszintes ültetés – magasabb növények mellé árnyékkedvelők telepítése.
  • Futtatott növények alá ültetés – például uborka alá bazsalikom.
  • Árnyékoló hálók – különösen fóliaházban vagy palántaneveléskor.
  • Árnyékoló lugas – esztétikus és hasznos.

3. Rendszertelen, rosszul kivitelezett öntözés

A felszíni locsolás helyett hatékonyabb a ritkább, mélyre ható öntözés, mivel a gyökérzóna nedves marad, a növény mélyebbre gyökerezik és közben  kevesebb víz párolog el. Ahogy Kósa Dániel a HelloVidéknek elmondta, a kert öntözésére többféle hatékony megoldás létezik:

  • A csepegtető rendszer célzottan juttatja a vizet a növények gyökeréhez, így rendkívül víztakarékos megoldás.
  • A vályús vagy sáncos öntözés különösen soros ültetések esetén praktikus, mert egyszerre nagyobb felületet lehet vele ellátni.
  • Kisebb kertekben, veteményesekben jól szabályozható és gyors módszer lehet a kézi locsolás is.

Fontos szabály viszont, hogy mindig a reggeli vagy esti órákban öntözzünk, amikor alacsonyabb a hőmérséklet – a déli forróságban nemcsak a víz párolog el gyorsan, hanem a növények levelei is megperzselődhetnek.

4. Talaj szerkezetének elhanyagolása

A jó szerkezetű talaj úgy működik, mint egy szivacs, amely képes megtartani a vizet. Ennek alapja az organikus anyagok rendszeres bevitele. A komposzt jelentősen javítja a talaj víz- és tápanyagmegtartó képességét, míg az istállótrágya hosszabb távon humuszképző hatású, így hozzájárul a talajszerkezet tartósságához. A zöldtrágya növények pedig fellazítják a talajt, elősegítve annak szerkezetjavulását és egészségesebbé tételét.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

5. Nincs élő talajtakarás

Az úgynevezett élő mulcsok, mint például a here, lucerna vagy egyéb takarónövények, hatékonyan csökkentik a talaj hőmérsékletét és visszaszorítják a gyomosodást. Emellett serkentik a talaj mikrobiológiai életét, ami hosszú távon javítja a talaj minőségét és a növények egészségét.

6. Nem megfelelő növényfajták kiválasztása

Érdemes hőtűrő, szárazsághoz kevésbé érzékeny növényfajtákat választani. A zöldségek közül jó választás lehet a cékla, a sárgarépa, a batáta, a különböző hagymafélék, illetve a szabadföldi paradicsomfajták. A helyi tájfajták is előnyösek, hiszen évszázadok alatt alkalmazkodtak az adott klímához. Emellett a gyors tenyészidejű salátafélék is jól beválnak, ám ezek inkább tavaszi és őszi termesztésre alkalmasak, nem a nyári időszakra.

7. Szélfogók hiánya 

A kert szélén telepített szélfogó cserjesor vagy kukoricasor segít mérsékelni a szárító szeleket. Az emelt ágyások kialakítása pedig hőszigeteléssel növeli a növények túlélési esélyeit a forróságban. Az agroerdészeti megoldás, vagyis a fák közé telepített zöldségeskertek pedig természetes mikroklímát biztosítanak a növények számára.

8. Hiányoznak az árnyékos terek

A kertben érdemes lombhullató fákat telepíteni, amelyek nyáron árnyékot adnak, télen pedig átengedik a napfényt. Pergolák vagy futtatórácsok segítségével árnyékot adó növényeket is nevelhetünk, amelyek kellemes, hűsítő zugokat alakítanak ki. Árnyékkedvelő dísznövények, mint az árnyékliliom, a tüdőfű vagy az astilbe, különösen jól érzik magukat ezekben a helyeken, míg a naposabb kertrészeken levendula, rozmaring vagy varjúháj ültetése javasolt.

9. Nem alkalmazkodó dísznövények

A mediterrán és szárazságtűrő növények, mint a levendula, a zsálya, a kakukkfű vagy a cipruska, kiválóan alkalmazkodnak a forró, száraz időszakokhoz. Szintén jól bírják a hőséget a sedum-félék, díszfüvek, továbbá a tamariska, a nyáriorgona és a gyöngyvessző.

10. Mikroklíma kialakításának hiánya 

Az öntözést mindig a reggeli vagy esti órákra időzítsük, mert ilyenkor a mély öntözés sokkal hatékonyabb, és kevesebb a párolgási veszteség, mint a napközbeni locsolásnál. A gyepet elegendő heti 2-3 alkalommal mélyen megöntözni, míg az ágyások és bokrok számára az automata csepegtető rendszerek jelentik az ideális megoldást.

Összegzésként pedig, ne felejtsük, hogy a szélvédett, árnyasabb kiskertekben lassabban szárad ki a talaj, és a hőérzet is enyhébb. Kis tavak, csobogók vagy árnyékos lugasok is hűsítő hatásúak, amik segítik a kellemes mikroklíma megteremtését.

 

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 3. csütörtök
Kornél, Soma
27. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
OSZAR »