Közel 20 000 milliárd forint hever a magyaroknál lekötetlenül - derül ki az MNB statisztikáiból.

Ömlik a pénz az állampapírok után egy másik befektetésbe: ide teszik most a magyarok, igazuk van?
Rekordmértékű növekedést mutattak a tartós befektetési számlák (TBSZ) 2024 első negyedévében, amikor közel 67 ezerrel bővült a számlák száma, ami 17%-os emelkedést jelent az előző év végéhez képest. A jelentős növekedés hátterében elsősorban a Prémium Magyar Állampapírok kamatfizetései állhatnak - közölte a Portfolio.
Az év első három hónapjában példátlan ütemben gyarapodott a tartós befektetési számlák száma Magyarországon. A 2023 végén regisztrált 387 ezerről március végére 453 ezerre emelkedett az ilyen típusú megtakarítási számlák mennyisége, ami 17%-os bővülést jelent.
A tartós befektetési számla olyan speciális értékpapírszámla, amely öt éves időtávon adómentességet biztosít a befektetőknek. A konstrukció lényege, hogy a gyűjtőévben befizetett összegeket szabadon lehet különböző értékpapírokba fektetni, és három év után adókedvezmény, öt év után pedig teljes adómentesség érhető el a hozamokra.
A statisztikák kezdete óta nem volt példa ilyen mértékű, 67 ezres negyedéves növekedésre a TBSZ-ek számában. A jelenség legvalószínűbb magyarázata az inflációkövető állampapírok kamatfizetéseiben keresendő: az első negyedévben havonta több százmilliárd forintnyi kamatot kaptak kézhez a lakossági befektetők, amelynek egy részét új TBSZ-számlákon helyezhették el.
A TBSZ-eken kezelt vagyon is rekordmagasságba emelkedett, elérve a 6583 milliárd forintot, ami 406 milliárd forintos (6,6%-os) növekedést jelent a december végi 6177 milliárdos értékhez képest. Éves összevetésben még jelentősebb, 35,2%-os a bővülés.
Az egy TBSZ-re jutó átlagos vagyon ugyanakkor 9%-kal, 16 millió forintról 14,5 millió forintra csökkent, amit elsősorban a nagyszámú új számla nyitása magyarázhat. A szolgáltatók között jelentős különbségek mutatkoznak: a Portfolio 2023 őszi felmérése szerint az Equilor vezetett közel 90 milliós átlagegyenleggel, amelyet az UniCredit és a Gránit Bank követett.
A nyugdíj-előtakarékossági számlák (NYESZ) piacán is pozitív tendencia figyelhető meg. A NYESZ-ek száma 97 806-ra emelkedett, ami az első negyedévben 1522 darabos bővülést jelent – ez a statisztika létezése óta a harmadik legnagyobb növekmény, bár még mindig 42%-kal elmarad a 12 évvel ezelőtti szinttől.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A NYESZ a TBSZ-hez hasonlóan adómentességet biztosító számlatípus, de további előnye, hogy a befizetésekre 20% állami támogatás (SZJA-visszatérítés) is jár, maximum évi 100 ezer forint értékben. A NYESZ-re folyamatosan lehet befizetni, és az adómentes kifizetés a nyugdíjjogosultság megszerzésekor válik lehetővé.
A NYESZ-számlákon kezelt vagyon új csúcsot ért el 585 milliárd forinttal, ami negyedéves alapon 1,7%-os, éves összevetésben pedig 12,8%-os növekedést jelent. Az egy számlára jutó átlagos egyenleg 5,98 millió forint, ami minimális emelkedést mutat a december végi 5,97 millió forinthoz képest.
A szolgáltatók közötti különbségek a NYESZ-egyenlegek tekintetében is jelentősek: a legnagyobb átlagos összeget, fejenként 10 millió forintot az UniCredit ügyfelei tartják számláikon, őket követik a K&H és az Erste ügyfelei.

Negatív korrekcióval indulhat a kereskedés a magyar tőzsdén: erre minden befektetőnek figyelnie kell
Kisebb negatív korrekcióval indulhat a kereskedés hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), a BUX pénteken 1,43 százalékos emelkedéssel 97 065,84 pontos történelmi csúcson zárt.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ


