23 °C Budapest
Digitális kép a kék színű, izzó ujjlenyomatról, amely a beolvasási és ellenőrzési folyamat során a fényvisszaverő digitális panelt érinti, fekete háttéren.

Ez a találmány lehet 2025 nagy dobása: rengeteg magyar pénze menekülhet meg miatta?

2025. január 12. 15:31

A modern technológia térnyerésével egyre több területen támaszkodunk digitális megoldásokra, legyen szó munkáról, tanulásról vagy akár szórakozásról. A Pénzcentrum új cikksorozatában olyan praktikus tech tippeket mutat be, amelyek megkönnyítik a mindennapokat és/vagy pénztárcabarát megoldásokat kínálnak. Mostani cikkünkben a a biometrikus kártyák kerülnek előtérbe, amelyek elsősorban a biztonságos fizetésre törekvő magyaroknak lehet érdekes. Bár a technológia elsőre talán futurisztikusnak tűnhet, de valójában csak egy újabb lépést jelent a hitelkártyák biztonságának hosszú fejlődéstörténetében.

A biometrikus technológia már itt van: sokan az olvasók közül talán már használják is, ha digitális pénztárcával vagy virtuális kártyával vásárolsz. Ha még mindig fizikai hitelkártyát használsz, kérhetsz biometrikus kártyát a bankodtól. De ez a technológia – hogy fizikai kártyát cipelsz magaddal vásárláskor – már elavultnak tűnik. Tehát vajon az szakértők azt jósolják, hogy 2025 lesz a biometrikus kártyák éve? Talán – de nem úgy, ahogy gondolnád.

Mi az a biometria?

A biometria az emberi biológiai jellemzők elemzésén alapuló azonosítási eljárás. Kétlépcsős hitelesítés formájaként a biometrikus biztonság az arcodat, ujjlenyomatodat vagy íriszedet vizsgálja annak megerősítésére, hogy valóban te vagy az.

Ez a technológia ma már széles körben használt a repülőtereken, kórházakban és különféle rendvédelmi hatóságok által. A biometria segít a telefonod vagy laptopod feloldásában és kedvenc alkalmazásaidba való bejelentkezésben.

Bármit is használj biometrikus zárként, egy eszköz először létrehoz egy sablont a biometrikus adatodról, mint az ujjlenyomatod, majd elmenti azt az eszközön, és a későbbiekben összeveti a szkennedet a sablonnal, amikor hozzáférni szeretnél.

Hogyan jutottunk el a biometrikus kártyákig?

Az első jelentős előrelépést a bankkártya-technológia terén az Europay, Visa és Mastercard chip, vagyis az EMV chip hozta, amely az Egyesült Államokban az 2010-es évek közepén vált népszerűvé. A kártya arca előtűnő arany- vagy ezüstszínű chipje a Visa szerint 76%-kal csökkentette a hamisítványokkal kapcsolatos csalásokat.

Ezt követték a kontaktmentes fizetések, majd az 2020-as években robbanásszerűen megnövekedett a virtuális és digitális kártyák használata. A Mastercard 2020-as globális fizetési tanulmánya szerint az emberek 79%-a használ kontaktmentes fizetéseket, akár digitális pénztárca, akár érintés nélküli kártya funkció révén.

A biometria egy újabb biztonsági lépcső, amely biztosítja, hogy csak te használhasd a hitelkártyádat.

Rengeteg a banki csalás

Az újabb biztonsági előírások talán sokak számára már eltúlzottak és bosszantóak lehetnek, azonban azt sem lehet mondani, hogy indokolatlanok: 2024 második negyedévében például rekordmértékű, közel 9 milliárd forintos kárt okoztak a bankkártyás, illetve elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódó visszaélések a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint, ami több mint egyötödével meghaladja az egy évvel korábbi értéket. 

A Pénzcentrumon a tavalyi évben mi is kiemelkedően sok pénzügyeinket érintő csalásról, átverésről számolhattunk be

Hogyan működnek a biometrikus kártyák?

Hasonlóan ahhoz, ahogy az ujjlenyomatod tárolódik az iPhone-odon, a biometrikus adataid egy olvasóban tárolódnának a fizikai bankkártyádon, nem pedig valahol a felhőben egy cég kezében. Amikor fizetsz egy termékért, az ujjlenyomatodat az olvasóra helyeznéd a tranzakció jóváhagyásához. Ha az eszközt feltörik vagy ellopják, nincs mód hozzáférni a biometrikus adataidhoz. Még a Visa sem tudná elérni az arcod vagy ujjlenyomatod szkennelt változatát a kártyán.

A Visa évtizedek óta dolgozik a biometrikus technológián, és most már biometrikus megoldásokat alkalmaz a digitális fizetések elősegítésére a Visa Payment Passkey segítségével – egy digitális fizetési élmény, amely tárolná az összes hitel-, bank- és bankkártya-információdat.

Mark Nelsen, a Visa globális fogyasztói fizetési vezetője szerint

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az egyik alapelvünk a biometria területén – a Visa Payment Passkey és a fizikai biometrikus sablonok vonatkozásában is – hogy csak az egyes eszközökön tárolódjon

Nelsen szerint a technológia több akadályba ütközött az elterjedés előtt. Ha a cél az volt, hogy ezeket a kártyákat könnyebbé és biztonságosabbá tegyék anélkül, hogy a kényelmet feláldoznák, a technológia nem bizonyult sikeresnek.

A jövőben azonban a bosszantó rituálék megspórolása mellett tennének kísérletet a biztonsági szakemberek az adataink védelmére. 

A biometrikus kártyaolvasó egy "progresszív megoldás", amely megszüntetné a PIN-kód vagy aláírás szükségességét

De vajon tényleg biztonságosabbak a biometrikus kártyák, mint a többi kártya?

A legfontosabb, hogy a biometrikus kártyák olyan problémát oldanak meg, amely már nem olyan elterjedt, mint régen: a fizikai hitelkártya-csalást. Bár még mindig létezik (ez egy kedves emlékeztető arra, hogy nézd meg a kútállomáson a kártyaolvasókat), a fizikai csalás már nem olyan gyakori, mint néhány évvel ezelőtt.

Ekkoriban a kártyák mágnescsíkokat használtak az információk tárolására és a fizetések lebonyolítására. A kártya lehúzása volt az elsődleges módja a fizetésnek, de a mágnescsíkokat viszonylag könnyű volt hamisítani. Azonban az EMV chipkártyák bevezetésével a fizikai kártya-csalás jelentősen csökkent.

Mennyire a jövő zenéje ez a technológia?

Technikailag a biometrikus bankkártyák már léteznek. Ha különösen biztonságra törekszel, Nelsen szerint felveheted a kapcsolatot a bankoddal, hogy kérj egy ujjlenyomat-olvasóval rendelkező kártyát.

A Mastercard weboldala szerint szintén dolgoznak biometrikus érzékelőkön a fizikai kártyákon, ám azt még nem tudni, hogy a kártyák már elérhetők-e a nagyközönség számára. Amíg azonban a biometrikus kártyák terjedése nem történt meg elég széles körben, addig semmiképp sem szükséges senkinek sietni.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. május 22. csütörtök
Júlia, Rita
21. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
OSZAR »