21 °C Budapest
Budapest, 2025. március 17.Párizsik a fõvárosi Corvin Plazában található Príma üzletben 2025. március 17-én. Ezen a napon életbe lépett az árrésstop, amely harminc alapvetõélelmiszer-kategóriánál 10 százalékban szabályozza a kiske

Sorra húzzák le a rolót Magyarország kedvenc boltjai: Budapesten egyre kritikusabb a helyzet

2025. május 4. 06:54

Miközben a budapesti elsődleges bevásárlóközpontokban szinte teljes a kihasználtság, az országos boltzárási statisztikák és az eladó üzlethelyiségek számának csökkenése kettős képet fest a kiskereskedelmi ingatlanpiacról. „A kiadó műhelyek és borozók iránt nőtt az érdeklődés, miközben az árak sok helyen estek” – mondta a Pénzcentrumnak Zenga ügyvezetője, Lipták Zsuzsa. Szegő Péter, a Duna House szakértője szerint a piac mérséklődik, de a bérleti díjak emelkedése és a prémium lokációk továbbra is stabil keresletet jeleznek. A befektetők fokozódó érdeklődése és az üres ingatlanok alternatív hasznosítása új irányokat jelölhet ki. A KSH adatai ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy országosan hétezerrel csökkent a működő üzletek száma 2024 közepére.

A Magyar Nemzeti Bank kereskedelmiingatlan-piaci jelentése szerint 2024-ben a kiskereskedelmi ingatlanok kihasználatlansági rátája kedvezően alakult: a legtöbb szegmensben csökkenést regisztráltak. A jegybanki jelentés szerint a budapesti elsődleges bevásárlóközpontok átlagos kihasználatlansági rátája év végére mindössze 1–2 százalék körül mozgott, ami rendkívül alacsony értéknek számít. Ezzel szemben a másodlagos bevásárlóközpontok esetében még mindig jellemző a magasabb, mintegy 10 százalékos kihasználatlanság.

A bérleti díjak 2024-ben ugyanakkor nem változtak érdemben: a 100–150 négyzetméteres kiskereskedelmi üzlethelyiségek kínálati bérleti díjsávjainak középértékei stagnáltak minden típusnál (13. ábra). A budapesti elsődleges bevásárlóközpontokban a díjak továbbra is a 70–90 euró/négyzetméter/hó, míg a másodlagos helyszíneken a 30–50 euró/négyzetméter/hó sávban mozogtak.

Ugyanakkor a KSH adatai már nem festenek ilyen pozitív képest: a statisztikai hivatal legfrissebb adatai szeriont 2024. június végére országosan 96 ezer kiskereskedelmi üzlet működött Magyarországon, ami mintegy 7000-rel kevesebb az egy évvel korábbi állapothoz képest. A legnagyobb visszaesés a nem élelmiszer jellegű üzleteknél történt, ahol a boltok száma 7,9 százalékkal csökkent, míg az élelmiszer- és vegyes profilú boltok esetében 5,4 százalékos volt a visszaesés. Az üzemanyagtöltő állomások száma is enyhén, 1 százalékkal mérséklődött.

Bár az üzletek száma jelentősen csökkent, az összesített alapterület csak 1,5 százalékkal zsugorodott éves összevetésben, miközben az egy üzletre jutó átlagos alapterület 4,7 százalékkal nőtt. Ez arra utal, hogy a kisebb alapterületű üzletek zárhattak be nagyobb arányban, vagy a megmaradó egységek bővítették működési területüket. A statisztikai hivatal szerint az országban összesen 5700 nemzeti dohánybolt működött 2024 júniusában.

Területileg továbbra is Budapest és Pest vármegye dominál: a teljes bolthálózat 20, illetve 11 százaléka itt található.

Ugyanakkor a legnagyobb mértékű üzletszám-csökkenés is Budapesten történt, ahol az előző évhez képest 9,8 százalékkal lett kevesebb üzlet. A legkisebb arányú visszaesést Vas és Hajdú-Bihar vármegyékben regisztrálták, mindössze 4,6, illetve 4,8 százalékkal.

Egyre olcsóbbak a cukrászdák, borozók

Az elmúlt egy évhez képest csak a kiadó műhelyeknél és a cukrászdáknál tapasztalható nagyobb növekedés hirdetésszámban - közölte a Pénzcentrum kérdésére Lipták Zsuzsa, a Zenga ügyvezetője. Hozzátette: februárban pedig a meghirdetett raktárak és irodák száma ugrott meg, de összességében nem tapasztalható elmozdulás az egy évvel ezelőtti számokhoz képest a zenga.hu ingatlanhirdetési oldal adatai szerint.

Eladó kereskedelmi és ipari ingatlanokat viszont sokkal többet hirdetnek a zenga.hu-n, mint a tavalyi év első negyedévében. Januárban 40 százalékkal, februárban is még 13 százalékkal több hirdetést találni ebben a kategóriában, de márciusban visszaesés látható. Több mint megháromszorozódott az eladó borozók, büfék száma 2025-ben, valamint a műhelyeknél, raktároknál látni látványosabb emelkedést, ugyanakkor az eladó cukrászdák száma csökkent

- ismertette a szakember. Az árak és a bérleti díjak kapcsán pedig arról beszélt: adataik szerint az eladó borozók és cukrászdák eladási hirdetési ára jelentősen csökkent a tavalyi első negyedévhez képest, 20-30 százalékkal olcsóbbak a négyzetméterárak ebben a kategóriában. A hotelek, irodaházak és a vendéglők hirdetési ára is csökkent, ugyanakkor az üzlethelyiségekért átlagosan 20 százalékkal kérnek többet, mint egy éve.

A kiadó ingatlanoknál is inkább látni árcsökkentést, kivéve a különféle termékek előállításával kapcsolatos iparágakhoz köthető ingatlanoknál, mint a műhelyek, gyárak, telephelyek, továbbá a kiadó éttermek árában is látható emelkedés (10%)

 - részletezte. Ugyanakkor azt tapasztalják, hogy a kereslet is emelkedik: 2025 első negyedévében 23 százalékkal több érdeklődés érkezett a meghirdetett kereskedelmi egységekre, mint 2024 első negyedévében.

Arra a kérdésünkre, hogy mit látnak, mi lehet a sokáig kiadatlan/eladatlan egységek sorsa, az ügyvezető kifejtette: bár egy helyiséget sokféle módon lehet hasznosítani, de az átalakuláshoz, átalakításhoz a legtöbb esetben hivatalos engedélyre van szükség, akár a fenntartótól, akár a társasháztól vagy az önkormányzattól.

Egy nem hasznosuló üzlethelyiségből lehet például iroda, ami akkor lehet sikeres, ha jó az elhelyezkedése, könnyen megközelíthető. Akár civil szervezeteknek, kisebb vállalkozásoknak is alkalmas lehet, ahogy közösségi térként is újjá születhet egy ilyen helyiség. Átalakítható továbbá vendéglátóegységgé, kávézóvá, ezek bizonyos korlátok között működhetnek. És egyes nagyvárosokban egyre gyakoribb jelenség, hogy a lakhatási problémák csillapítása érdekében lakássá, lakásokká alakítják át a nem működő üzlethelyiségeket

- fogalmazott.

Ezek Budapest legdrágább részei

Szegő Péter, a Duna House PR és elemzési szakértője megkeresésünkre arról beszélt, adataik szerint 2022-ben erőteljes, 20%-os növekedés volt 2021-hez képest az eladó és kiadó vendéglátóhelyek tekintetében, 2023-ban a teljes kínálat 18%-kal csökkent, és 2024-ben is csak elhanyagolható emelkedést látunk 2023-hoz képest. 2024 első negyedévében a kínálat arányaiban megfelel a teljes évi adatok negyedének, míg 2025 első negyedévében 15%-kal csökkent a kínálat 2024 első negyedévéhez képest.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az üzlethelyiségeknél a 2022-es erős, 14%-os növekedést követően 2023-ban 4%-os csökkenés történt.
2024-ben a kínálat ismét 1%-kal nőtt, melyen belül nagyobb mértékben a bérbeadó helyiségek száma emelkedett. 2025 első negyedévére viszont már mind az eladó, mind a kiadó üzlethelyiségek száma 12%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Összegezve 2022-ben volt a legerősebb kínálat mind vendéglátóhelyeknél (+20% növekedés 2021-hez képest), mind üzlethelyiségeknél (+14% növekedés). Azóta enyhe csökkenés vagy stagnálás figyelhető meg: 2023-ban a vendéglátóhelyeknél 18%, az üzlethelyiségeknél 4% volt a visszaesés. Vendéglátóhelyek vonatkozásában az eladó ingatlanok dominanciája továbbra is fennáll, a bérbeadó kínálat ugyanakkor kismértékben nőtt: 2025 első negyedévére a bérbeadó vendéglátóhelyek száma 14%-kal nőtt 2024 első negyedévéhez képest

 - magyarázta Szegő Péter, aki szerint az üzlethelyiségeknél a bérbeadó kínálat stabilabb képet mutat, míg az eladó helyek száma jobban ingadozik. 2025 első negyedévében a bérbeadó üzlethelyiségek száma csak 1%-kal csökkent, míg az eladóké 19%-kal esett vissza az egy évvel korábbi első negyedévhez képest.

A szakértő azt is kifejtette: a 2025 első negyedéves adatok alapján a piac mérséklődik: a vendéglátóhelyek teljes kínálata 15%-kal, az üzlethelyiségek kínálata 12%-kal csökkent 2024 Q1-hez viszonyítva. Ez azt jelenti, hogy kevesebb új hely kerül piacra mind eladóként, mind kiadóként.

Megítélésünk szerint a budapesti vendéglátó- és üzlethelyiség-piac mozgalmas évek előtt áll. Az elmúlt időszak adatai alapján a kínálat némileg csökkent, miközben az árak tovább emelkedtek, különösen a frekventált belvárosi területeken. A piac mérséklődése lehetőséget teremt a bérlők és a vásárlók számára egyaránt, de továbbra is komoly figyelmet igényel a jó lokáció és az ár-érték arány helyes megítélése

- tette hozzá. Adataik szerint Budapesten a belvárosi kerületekben – elsősorban az V., VI. és VII. kerületben – a bérleti díjak átlagosan nettó 8–12 ezer forintba kerülnek négyzetméterenként havonta. Az Andrássy úton azonban, különösen a prémium kategóriájú üzlethelyiségek esetében, a díjak elérhetik akár a nettó 28 ezer forintot is négyzetméterenként.

Ezzel szemben a külső kerületekben – például a XX., XXI. vagy XXIII. kerületben – jóval alacsonyabb árakkal találkozhatunk: itt az átlagos bérleti díjak négyzetméterenként nettó 4–6 ezer forint között mozognak. A legalacsonyabb árakat a peremkerületek kínálják, például Soroksáron már akár nettó 2–3 ezer forintért is lehet négyzetmétert bérelni havonta.

Legdrágább bérleti helyszínek Budapesten a DH szerint:

  • Andrássy út (VI. kerület): az egyik legexkluzívabb bevásárlóutca, ahol a bérleti díjak elérhetik a nettó 28 ezer Ft/m²/hó összeget ​
  • Szabadság tér (V. kerület): központi elhelyezkedése miatt a bérleti díjak itt is magasak, átlagosan nettó 12 ezer Ft/m²/hó
  • Corvin-negyed (VIII. kerület): a fejlesztések és a frekventált elhelyezkedés miatt itt sem ritkák a nettó 8-10 ezer Ft/m²/hó körüli bérleti díjak. ​

Legolcsóbb bérleti helyszínek Budapesten

  • Soroksár (XXIII. kerület): a város peremén található, ahol a bérleti díjak jelentősen alacsonyabbak, akár nettó 2-3 ezer /m²/hó ​ár is lehet. ​
  • Újpest (IV. kerület): bár közelebb van a belvároshoz, bizonyos részein még mindig kedvezőbb bérleti díjak találhatók, különösen kisebb alapterületű üzlethelyiségek esetén.
  • Szegő Péter azt is felidézte, hogy a kereskedelmi ingatlanpiacon 2024-ben a befektetési volumen alacsony volt, azonban 2025-re pozitívabb kilátások várhatók.

A befektetői aktivitás növekedése elsősorban a befektetői hangulat javulásának, az Európai Központi Bank alapkamat csökkenésének és az ázsiai működőtőke fokozódó jelenlétének köszönhető. Emellett a befektetési szándék növekedést mutat a kiskereskedelem és szálloda szektorokban is

- fogalmazott. A kiadatlan üzleti ingatlanok hasznosítása kapcsán pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az üresen álló üzlethelyiségek nemcsak gazdasági veszteséget jelentenek a tulajdonosok számára, hanem városképi szempontból is kedvezőtlenek.

A budapesti üzlethelyiségek piacán az elmúlt években megfigyelhető, hogy a hosszabb ideje kiadatlan vagy eladatlan ingatlanok esetében egyre gyakoribbá válik azok más célú hasznosítása. Ennek egyik jellemző formája valóban az üzlethelyiségek lakássá történő átalakítása. Volt példa arra is, hogy el nem adott üzlethelyiségeket például szolgálati lakássá, közösségi térré vagy művészeti galériává, kiállítóhellyé alakítottak át

- ismertette.

Címlapkép: Balogh Zoltán, MTI/MTVA

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. május 20. kedd
Bernát, Felícia
21. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
OSZAR »